Przejdź do treści
Wczytuję...
16sty

SONY TA FB 940R QS Test wzmacniacza

Korzystam z okazji, żeby napisać coś na temat wzmacniacza Sony należącego do serii QS.

Dlaczego to okazja? Ponieważ do tej pory przez moje biurko przeszły już dziesiątki wzmacniaczy tej firmy, ale z wyjątkiem bodajże tylko jednego czy dwóch ES, wszystkie należały do serii podstawowych. Oczywiście z różnych okresów – od wczesnych lat siedemdziesiątych, do początku XXI wieku.

Czyli to pierwszy QS jakiego mogłem słuchać i wyrobić sobie na jego temat własne zdanie.

 

16sty

ONKYO A 8840 Test wzmacniacza

 

Właściwie w ogóle nie brałem pod uwagę możliwości pisania o tym wzmacniaczu.

Przez ostatnie dwa lata, dzięki uprzejmości serwisu z którym nasz sklep dzieli wspólny adres, mogłem wsłuchać się w dźwięk kilku urządzeń Onkyo wyprodukowanych już w XXI wieku. Jeżeli dobrze pamiętam o niektórych z nich powstawały teksty zamieszczane w dziale TESTY.

Natomiast nie ukrywam, że ich brzmienie zupełnie nie trafiało w mój gust. Za ostre, zbyt suche i w moim pojęciu jakieś takie syntetyczne. Takie które na własne potrzeby nazywam „komputerowym”.

08gru

TOSHIBA SA 320L - Test amplitunera

Jak zaznaczyłem w poprzednim teście, przez kilka ostatnich dni słuchałem naprzemiennie dwóch amplitunerów wyprodukowanych w latach 70-tych XX wieku.

Jednego norweskiego i jednego japońskiego.

Czy różniły się między sobą w jakiś zasadniczy sposób? Czy Europa w tamtym okresie dorównywała kroku inżynierom z Kraju Kwitnącej Wiśni?

Większość miłośników sprzętu audio nie zagłębiających się zanadto w walory brzmieniowe poszczególnych urządzeń bez namysłu odpowie, że Japonia pozostawiła wtedy w tyle nie tylko Europę, ale także cały ówczesny świat.

Czy to słuszna opinia?

08gru

TANDBERG TR 2040 - Test amplitunera

 

W ciągu ostatnich dwóch lat nauczyłem się darzyć dużym szacunkiem amplitunery wyprodukowane w latach 70-tych XX wieku.

Wcześniej byłem „zakręcony” przede wszystkim na punkcie wzmacniaczy pochodzących z okresu 1988 – 1999 uważając, że to one są wyznacznikiem dobrego, naturalnego, a także przyjemnego dźwięku.

Kiedy zacząłem pracować w sklepie specjalizującym się w sprzedaży sprzętu vintage, powoli mój przedstawiony powyżej pogląd zaczął się zmieniać. Nie szybko. Nie od razu.

01gru

LINX Nebula - Test wzmacniacza

 

LINX to firma, która rozpoczynała działalność prawdopodobnie w 1972 roku na Nowej Zelandii i tamże produkowała swoje urządzenia. Dopiero w 1988 została zakupiona przez angielską spółkę związaną głównie ze specjalizującą się w konstruowaniu głośników firmą Wharfedale. Nie jestem w 100% pewny tych informacji, ponieważ niemal wszystko co wiąże się z nazwą LINX wydaje się być owiane tajemnicą i niedopowiedzeniami.

24paź

YAMAHA A-760 Test wzmacniacza

Już od pewnego czasu obiecywałem sobie (i dawnemu właścicielowi) ten test.

Czasu mało, obowiązków dużo, a na to urządzenie trzeba poświęcić dłuższą chwilę żeby opisać je jak należy. Pisząc o „dłuższej chwili” tak naprawdę mam na myśli praktycznie cały dzień. Wygospodarowałem w końcu odpowiednią ilość potrzebnego czasu i nie był to czas ani stracony, ani spędzony w niemiły sposób.

 

Przede mną wzmacniacz YAMAHA A-760.

24paź

MARANTZ PM-50 Test wzmacniacza

 

Dzisiaj przyszło mi słuchać jednego ze wzmacniaczy, które w ostatnim czasie udało nam się kupić dla naszego Sklepu Vintage Audio.

MARANTZ PM-50 to stereofoniczny wzmacniacz produkowany na przełomie lat 80/90-tych XX wieku i należy do generacji urządzeń tej firmy, która od samego początku cieszyła się wielkim powodzeniem wśród nabywców.

Przyczyn tego zainteresowania było kilka.

05wrz

ROKSAN Attessa DP2 Test odtwarzacza CD

 

Jeżeli pamięć mnie nie myli, to pierwszy ładowany od góry odtwarzacz CD w naszych testach.

Ten typ urządzeń określany jest jako „Top-Loader”.

Był taki moment, kiedy wielu producentów starało się lansować takie rozwiązanie. Z czasem większość odeszła od tego pomysłu i podejrzewam że chodziło przede wszystkim o to, że top-loadery potrzebowały więcej miejsca, a właściwie więcej przestrzeni od góry.

08sie

MUSICAL FIDELITY A1 Test wzmacniacza

Dzisiaj mam wyjątkową okazję słuchać wzmacniacza jednej z moich ulubionych firm pochodzących z Wielkiej Brytanii.

Trafił do zaprzyjaźnionego serwisu ze względu na drobną usterkę.

Po jej usunięciu i sprawdzeniu wszystkich podzespołów przekazano go mnie, w celu przeprowadzenia finalnego testu. W trakcie takich odsłuchów ponaprawczych nie tylko sprawdzam poprawne działanie wszystkich funkcji, ale także oceniam poprawność dźwięku. A to z kolei daje mi szansę na podzielenie się z naszymi czytelnikami wrażeniami dotyczącymi jakości dźwięku, naturalności brzmienia itp.,

04sie

AKAI AM-35 Test wzmacniacza

Dzisiaj będę słuchał wzmacniacza AKAI AM-35.

To jedno z urządzeń, które niedawno pojawiły się w naszym Sklepie Audio Vintage.

Można dyskutować czy sprzęty z początku lat 90-tych to już Vintage czy jeszcze nie. No cóż, nawet jeżeli według ogólnego rozumienia terminu „vintage” jeszcze się do tej kategorii nie kwalifikują, to przecież już niedługo będą na to w pełni zasługiwały. Wszak od produkcji tego wzmacniacza minęło już ponad trzydzieści lat.

 

29lip

MELODIKA BL40 mk3 Test kolumn podłogowych

Stosunkowo niedawno załoga naszego Sklepu Vintage Audio zdecydowała, że oprócz typowych urządzeń audio pochodzących sprzed 10, 20, 30 a nawet 50 lat, warto byłoby poszerzyć ofertę o sprzęty całkowicie nowe. Pisząc to mam na myśli, że chodziło nam o modele nowe fabrycznie i dotąd przez nikogo nieużywane.

Zaczęliśmy sprzedaż adaptorów Bluetooth, które sprzedawały się nadspodziewanie dobrze.

A skoro tak, to dlaczego nie iść dalej?

 

Wybór następnej kategorii nowych produktów padł na głośniki.