Przejdź do treści
Wczytuję...
16paź

Ewolucja designu kolumn i monitorów

 

 

Czy wygląd urządzeń audio zmienia się wraz z upływem lat?

Z pewnością.

Przede wszystkim mają na to wpływ oczekiwania klientów. Te z kolei są wynikiem pomysłów projektantów zajmujących się wzornictwem przemysłowym. To głównie oni starają się wpoić konsumentom przekonanie, że starszy sprzęt jest już passe. Analogiczna sytuacja ma miejsce w przypadku mody odzieżowej...

W znacznie mniejszym stopniu dzieje się tak przez stosowanie nowych technologii, chociaż i one miewają tu duże znaczenie.

 

16lip

Porysowane płyty CD - Czy można je uratować?

Porady i Sposoby

Kiedy na świecie po raz pierwszy pojawiły się płyty CD, były reklamowane jako niezniszczalny, wieczny nośnik. I świat w to uwierzył.

Dopiero po kilku latach badania wykazały, że po pierwsze z pewnością nie jest niezniszczalny, a po drugie na pewno nie jest także wieczny. Okazało się, że pierwsze serie płyt miały ograniczony czas przydatności, po którym dźwięk miał powoli tracić swoją jakość. Naukowcy zaalarmowali konsumentów, że prawdopodobnie proces powolnego zanikania dźwięku zacznie się po mniej więcej 25-ciu latach od daty produkcji.

15lip

Remastering płyt - Dobro czy Zło?

 

Napisaniem tego artykułu miał zająć się jeden z moich byłych współpracowników. I nawet go napisał, ale ostatecznie nie zdecydował się go opublikować. Ponieważ temat jest naprawdę ciekawy, uznałem że szkoda byłoby go porzucać. Postanowiłem napisać nowy tekst, bazując w dużej mierze na zapiskach kolegi, który do zagadnienia podszedł kompleksowo. Dorzuciłem także garść własnych przemyśleń.

 

01cze

Wzmacniacz Lampowy "Self Made" - Zadanie dla profesjonalisty

 

Ten artykuł jest niejako nawiązaniem do poprzedniego, w którym mowa była o samodzielnie zaprojektowanych i wykonanych wzmacniaczach oraz głośnikach. Starałem się uzmysłowić czytelnikom, że zadanie nie jest ani łatwe, ani proste i że najczęściej po prostu się nie udaje.

Jeżeli biorą się za to amatorzy, będący jedynie hobbystami i domowymi dłubaczami...

Zaprojektowanie czegoś co będzie konstrukcją dogłębnie przemyślaną i rokującą duże szanse na uzyskanie dobrego dźwięku, jest i zawsze było, domeną profesjonalistów.

31Maj

Czy łatwo samodzielnie zaprojektować i wykonać wzmacniacz lub głośniki?

 

Przez całe moje życie wielokrotnie słyszałem o ludziach, którzy próbowali własnoręcznie wykonać wzmacniacz stereo. Bo niby co to za trudność? Wystarczy znać się na elektronice. Lepiej lub gorzej, ale jednak coś na ten temat wiedzieć. Próbowali i nawet tworzyli własne konstrukcje z których byli nieprawdopodobnie dumni. Ponieważ ich zdaniem te samoróbki grały świetnie, genialnie i pod każdym względem przerastały produkty utytułowanych światowych firm audio.

28Maj

Słuchawki Audio - szkodliwe czy nie?

 

Od lat nie korzystam ze słuchawek. Kiedyś uwielbiałem zakładać je na uszy i delektować się szczegółami nagrań. Ponieważ membranki znajdowały się blisko kanałów słuchowych, wszystko wydawało się takie bezpośrednie, takie dokładne i dynamiczne.

A ponadto, kiedy przyszła mi ochota na głośne słuchanie, po prostu podkręcałem siłę głosu we wzmacniaczu. Nikomu nie przeszkadzałem, nikogo nie narażałem na konieczność obcowania z muzyką, której być może nie potrafiłby znieść.

22Maj

Złote Lata Audio

 

O który okres chodzi?

 

Czasem można przeczytać, a czasem usłyszeć o tzw. „ZŁOTYM OKRESIE AUDIO”.

Piszą tak recenzenci zatrudnieni w różnych periodykach traktujących o tematyce ściśle związanej z urządzeniami audio. Mówią tak konsumenci/użytkownicy starszych wzmacniaczy, gramofonów, odtwarzaczy CD, magnetofonów, amplitunerów.

Wszyscy wspominają te Złote lata z dostrzegalnym rozrzewnieniem i niemal łezką w oku. Tylko, że mało kto w tych wspomnieniach stara się owe Złote Lata precyzyjnie umieścić w czasie.

13Maj

Ceny używanego audio - skąd się biorą różnice?

 

Niedawno na użytek innej strony internetowej należącej do naszej firmy napisałem artykuł, o który mnie poproszono. Chodziło o to, żeby wyjaśnić zainteresowanym osobom dlaczego używane urządzenia audio miewają bardzo różne ceny. Uznałem za dobry pomysł, żeby podobny artykuł umieścić także na macierzystej stronie naszego Sklepu Vintage Audio.

Skąd pomysł na próbę wyjaśnienia tematu?

Ponieważ wciąż otrzymujemy takie zapytania od potencjalnych klientów naszego Sklepu Audio.

 

15kwi

Audio premium - co oznacza ten termin?

Czym jest klasa Premium audio? I czy łatwo ją serwisować?

To cała gama urządzeń zaliczanych do elitarnej grupy sprzętów określanych jako High-End oraz High-Tech.

Klienci posiadający w swoich domach te niezwykle kosztowne elementy toru audio, borykają się z takimi samymi problemami jak użytkownicy sprzętów z niższych pułapów jakościowo-cenowych.

W pewnym momencie nawet najbardziej dopracowane konstrukcje odmawiają posłuszeństwa i trzeba je naprawić.

13kwi

Kosmetyka urządzeń Audio PREMIUM

Urządzenia audio, jak każdy inny sprzęt, który posiadamy w domach, wymagają co jakiś czas dokładniejszego oczyszczenia. Szczególnie, że im wyższej klasy jest posiadany przez nas zestaw audio, tym bardziej mamy tendencję do eksponowania go. Czasem zajmuje najbardziej honorowe miejsce w przestrzeni w której jest używany, czasem ustawiamy go nieco dyskretniej, ale i tak ciągle jest na widoku.