Przejdź do treści
Wczytuję...
22sty

Komentarze, opinie i dyskusje na iviteraudio.pl

 

Od wczoraj na naszej stronie możliwe jest zamieszczanie komentarzy pod każdym z tekstów.

Dotyczy to wszystkich działów tematycznych.

 

Zdecydowaliśmy się na ten ruch, żeby nasi czytelnicy których liczba rośnie lawinowo mieli możliwość wyrażać swoje zdanie na temat naszej działalności i twórczości. Dzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami i kreować ogólnodostępne merytoryczne dysputy na temat urządzeń audio, muzyki itp.

08gru

UNITRA TONSIL Zg40c

 

MONITORY DLA WTAJEMNICZONYCH

 

Postanowiłem dzisiaj napisać kilka słów o polskich głośnikach z okresu PRL-u, które produkowano przez ponad 10 lat, a które nie są zbyt dobrze znane przeciętnemu słuchaczowi.

Statystyczny „Kowalski” na ogół dobrze kojarzy z tamtych czasów nieśmiertelne Altusy. Z wielu moich rozmów z klientami jasno wynika, że nadal słowo Altus budzi emocje, sentyment, a często jest synonimem dźwięku o dużej mocy i bardzo dobrej jakości.

04gru

Doradca Audio - W godzinach pracy

Doradca Audio – W godzinach pracy

 

Doradca Audio to na ogół osobnik, który posiadaną wiedzę dotyczącą wszelkich urządzeń audio (głośników, wzmacniaczy, odtwarzaczy i okablowania) gromadził całymi latami.

Dzięki temu w trakcie pracy, czy nazwijmy to dosadniej, „w godzinach urzędowania” jest w stanie nieść kompleksową, merytoryczną pomoc klientom. Zwłaszcza klientom nie znającym zbyt dobrze tematu, lub takim którzy o sprzęcie audio nie wiedzą zgoła nic. Chcieli by mieć w domu jakiś zestaw, ale sami nie wiedzą który wybrać.

16paź

Ewolucja designu kolumn i monitorów

 

 

Czy wygląd urządzeń audio zmienia się wraz z upływem lat?

Z pewnością.

Przede wszystkim mają na to wpływ oczekiwania klientów. Te z kolei są wynikiem pomysłów projektantów zajmujących się wzornictwem przemysłowym. To głównie oni starają się wpoić konsumentom przekonanie, że starszy sprzęt jest już passe. Analogiczna sytuacja ma miejsce w przypadku mody odzieżowej...

W znacznie mniejszym stopniu dzieje się tak przez stosowanie nowych technologii, chociaż i one miewają tu duże znaczenie.

 

16lip

Porysowane płyty CD - Czy można je uratować?

Porady i Sposoby

Kiedy na świecie po raz pierwszy pojawiły się płyty CD, były reklamowane jako niezniszczalny, wieczny nośnik. I świat w to uwierzył.

Dopiero po kilku latach badania wykazały, że po pierwsze z pewnością nie jest niezniszczalny, a po drugie na pewno nie jest także wieczny. Okazało się, że pierwsze serie płyt miały ograniczony czas przydatności, po którym dźwięk miał powoli tracić swoją jakość. Naukowcy zaalarmowali konsumentów, że prawdopodobnie proces powolnego zanikania dźwięku zacznie się po mniej więcej 25-ciu latach od daty produkcji.

15lip

Remastering płyt - Dobro czy Zło?

 

Napisaniem tego artykułu miał zająć się jeden z moich byłych współpracowników. I nawet go napisał, ale ostatecznie nie zdecydował się go opublikować. Ponieważ temat jest naprawdę ciekawy, uznałem że szkoda byłoby go porzucać. Postanowiłem napisać nowy tekst, bazując w dużej mierze na zapiskach kolegi, który do zagadnienia podszedł kompleksowo. Dorzuciłem także garść własnych przemyśleń.

 

01cze

Wzmacniacz Lampowy "Self Made" - Zadanie dla profesjonalisty

 

Ten artykuł jest niejako nawiązaniem do poprzedniego, w którym mowa była o samodzielnie zaprojektowanych i wykonanych wzmacniaczach oraz głośnikach. Starałem się uzmysłowić czytelnikom, że zadanie nie jest ani łatwe, ani proste i że najczęściej po prostu się nie udaje.

Jeżeli biorą się za to amatorzy, będący jedynie hobbystami i domowymi dłubaczami...

Zaprojektowanie czegoś co będzie konstrukcją dogłębnie przemyślaną i rokującą duże szanse na uzyskanie dobrego dźwięku, jest i zawsze było, domeną profesjonalistów.

31Maj

Czy łatwo samodzielnie zaprojektować i wykonać wzmacniacz lub głośniki?

 

Przez całe moje życie wielokrotnie słyszałem o ludziach, którzy próbowali własnoręcznie wykonać wzmacniacz stereo. Bo niby co to za trudność? Wystarczy znać się na elektronice. Lepiej lub gorzej, ale jednak coś na ten temat wiedzieć. Próbowali i nawet tworzyli własne konstrukcje z których byli nieprawdopodobnie dumni. Ponieważ ich zdaniem te samoróbki grały świetnie, genialnie i pod każdym względem przerastały produkty utytułowanych światowych firm audio.

28Maj

Słuchawki Audio - szkodliwe czy nie?

 

Od lat nie korzystam ze słuchawek. Kiedyś uwielbiałem zakładać je na uszy i delektować się szczegółami nagrań. Ponieważ membranki znajdowały się blisko kanałów słuchowych, wszystko wydawało się takie bezpośrednie, takie dokładne i dynamiczne.

A ponadto, kiedy przyszła mi ochota na głośne słuchanie, po prostu podkręcałem siłę głosu we wzmacniaczu. Nikomu nie przeszkadzałem, nikogo nie narażałem na konieczność obcowania z muzyką, której być może nie potrafiłby znieść.