Przejdź do treści
Wczytuję...
14cze

Czas albumów koncertowych cz.1 1972 – 1974

 

W latach 1972 – 1974 wydano bardzo dużo albumów koncertowych. Większość z nich jest do dzisiaj postrzegana jako najlepsze płyty tego typu w całej historii muzyki rockowej. Oczywiście albumy „live” powstawały już wcześniej, ale nigdy rynek muzyczny nie zarejestrował aż takiej ich kumulacji.

Żałuję, że nie miałem możliwości poznawania ich na bieżąco. Byłem zbyt młody i w tamtym czasie interesowały mnie zupełnie inne rzeczy.

12lis

Muzyka Psychodeliczna

W poprzednich dwóch artykułach wspominających Lato Miłości wielokrotnie padały określenia „psychodelia”, „psychodeliczny”.

Zdaję sobie sprawę, że niektórym czytelnikom, zwłaszcza tym młodszym mówi to niewiele, albo zgoła nic. Bo rzeczywiście temat wydaje się dzisiaj nieco zapomniany. Tak samo zresztą jak i twórcy, którzy byli animatorami tego stylu. Chociaż słowo „styl” nie do końca oddaje istotę rzeczy. Bo Psychodelia nie była odrębnym, całkowicie osobnym gatunkiem, lub nawet podgatunkiem.

09lis

Lato Miłości 1967 - 1970 cz.2

W poprzednim artykule opisałem Lato Miłości jako okres spięty klamrą wielkich festiwalimuzyki rockowej, od Monterey Pop Festival, który odbył się latem 1967, do festiwalu na wyspie Wight z 1970-go.

Zazwyczaj wszyscy socjologowie właśnie tak pozycjonują w czasie zarówno samo Lato Miłości, jak i epokę największego rozkwitu i popularności subkultury hippisowskiej, której przedstawiciele często byli określani jako Dzieci Kwiaty.

12paź

Lata 80-te Zmierzch ambicji

Wszyscy, którzy do tej pory mniej więcej śledzili moje teksty dotyczące fascynacji kolejnymi zespołami, być może dostrzegli pewną prawidłowość. Niemal wszystkie zaprezentowane dotychczas grupy, przeżywały kompletną zapaść swoich twórczych ambicji w latach 80-tych.

Jak do tego mogło dojść?

Latami zachodziłem w głowę, co takiego się wydarzyło, że formacje specjalizujące się w bardzo ambitnej, wysublimowanej muzyce skierowanej do wymagających, wyrafinowanych słuchaczy, w pewnym momencie gdzieś się pogubiły.

I czy rzeczywiście musiało do tego dojść?

25wrz

DadaBots - death metal po kres czasu

Od marca 2019 roku Dadabots streamują swą muzykę, nieprzerwanie i na żywo na kanale YouTube. Komponują, improwizują, tworzą. Bez spania, picia, toalety i jedzenia. Przedsięwzięcie iście epickie nawet jak na przedstawicieli gatunku, nawet jeśli jest generowane przez algorytm... Dadabots nie jest bowiem zespołem z krwi i kości, ale siecią neuronową prezentującą swą autorską wersję death metalu.

23wrz

SUPERGRUPA – Definicja pojęcia

SUPERGRUPA – Definicja pojęcia

Postanowiłem przybliżyć czytelnikom pierwotne znaczenie określenia „SUPERGRUPA”.

Rzecz teoretycznie prosta, a mimo to wiele osób kompletnie nie wie o co chodzi, myląc to pojęcie z czymś nieco innym.

Supergrupa jako określenie konkretnego typu zespołów, zostało wymyślone przez krytyków muzycznych w II połowie lat 60-tych XX wieku. I to, mam nadzieję, wiedzą wszyscy odwiedzający nasz dział dotyczący muzyki. No dobrze. Ale co konkretnie to słowo miało znaczyć? I dlaczego nie pojawiło się wcześniej?