Przejdź do treści
Wczytuję...
07gru

The Jimi Hendrix Experience - Are You Experienced

Kolejna płyta wydana w pamiętnym 1967 roku. I to jaka.

Jimi Hendrix, człowiek z olbrzymim doświadczeniem studyjnym i scenicznym, ale jako sideman, lub muzyk kontraktowy, postanowił założyć własny zespół. Zespół z którym będzie grał taką muzykę jaką zechce.

Niewykluczone, że byłby jednym z wielu genialnych czarnoskórych muzyków, którzy nie osiągnęli popularności poza konkretnym regionem. Wszak był Amerykaninem o kolorze skóry, który wtedy w USA skutecznie blokował wiele obiecujących karier.

26lis

CREAM - Disraeli Gears

Supergrupa CREAM powstała w 1966 roku i składała się z cenionych i niezwykle sprawnych instrumentalistów. Gitarzysta Eric Clapton był wówczas nazywany Bogiem. Perkusista Ginger Baker wytyczał nowe szlaki i metody gry dla następnych pokoleń. Basista i główny wokalista Jack Bruce nie pozostawał za nimi w tyle.

Debiut tej grupy z 1966 pod tytułem „Fresh Cream” był w muzyce czymś nowym i rzeczywiście świeżym, ale nieco surowym i osadzonym mocno w tradycjach blues-rocka. Chociaż trzeba przyznać, że już pojawiły się na nim pierwiastki psychodelii.

05lis

THE BEATLES - Magical Mystery Tour

Magical Mystery Tour była drugą płyta Beatlesów wydaną w 1967 roku. Ukazała się pod koniec listopada tamtego jakże pamiętnego roku.

Wcześniej, z końcem maja, w sklepach pojawił się legendarny album „Sgt. Peppers Lonely Hearts Club Band”. Jak widać był to dla zespołu okres niezwykle wytężonej i płodnej pracy. I trzeba przyznać, że wena im dopisywała jak nigdy dotąd. Radość z koncentrowania się wyłącznie na eksperymentach muzycznych i dźwiękowych w oparciu o różne, nawet wymyślane na gorąco technologie studyjne, zaowocowała dwiema nowatorskimi i kultowymi pozycjami w dyskografii.

14paź

DEEP PURPLE - Made in Japan

„Made in Japan” jest przez wielu fanów rocka, uważany za jeden z najlepszych koncertowych albumów w historii. Myślę, że słusznie. Ponieważ został zagrany, a także nagrany na najwyższym poziomie. Zarówno jeżeli chodzi o umiejętności muzyków, ich zgranie, dynamikę występu, reakcje publiczności (nadzwyczaj kulturalne), oraz co szczególnie podnosi wartość albumu, jego dźwięk. Technicznie album został nagrany perfekcyjnie. Słychać wszystko i wszystkich.

13paź

DEEP PURPLE - In Rock

To była pierwsza płyta, od której rozpoczęło się moje „poważne” słuchanie muzyki rockowej.

I nie tylko poważne słuchanie, ale bardzo głęboka fascynacja różnymi odmianami tego gatunku, która trwa do dnia dzisiejszego.

Zawdzięczam to mojemu starszemu bratu ciotecznemu. Pewnego dnia poprosił mnie bym usiadł wygodnie i nastawił się na wysłuchanie czegoś, co jego zdaniem, być może mnie zainteresuje.

No i się nie pomylił.