Odtwarzacze CD - najczęstsze usterki

Odtwarzacze CD - najczęstsze usterki

Odtwarzacze CD, które niepodzielnie królowały w naszych systemach audio od drugiej połowy lat 80-tych, aż do drugiej dekady XXI wieku, powoli są zastępowane przez nowe standardy.

Mimo to nadal są chętnie kupowane zarówno jako sprzęty całkowicie nowe, jak i z drugiej ręki. Zwłaszcza wysokie modele sprzed lat są łakomym kąskiem na wszelkiego rodzaju aukcjach internetowych. Sklepy specjalizujące się w sprzedaży używanych klocków audio, również poświęcają wiele wysiłku by wyszukiwać ciekawe egzemplarze odtwarzaczy CD i proponować swoim klientom.

Odtwarzacze CD jak każde inne urządzenie, nie są wieczne. Z czasem pojawiają się różne drobne, lub poważniejsze usterki i awarie. Dotyczy to szczególnie odtwarzaczy, które nigdy nie były poddawane żadnym konserwacjom lub choćby zwykłym przeglądom technicznym. Dlatego warto co kilka lat zafundować swoim CD Playerom taką usługę. Pozwoli to uniknąć poważnych problemów w przyszłości.
 

Do najczęściej spotykanych usterek odtwarzaczy CD należą:

Odtwarzacz „nie widzi” płyty

To chyba najczęstsza usterka. Jeżeli po włożeniu płyty do szuflady słyszymy dźwięk obracającego się silniczka, a po dłuższej chwili na wyświetlaczu pojawia się napis Error lub nie widzimy żadnych informacji sugerujących, że w środku jest płyta, to prawdopodobnie mamy do czynienia z trzema różnymi możliwościami.

Pierwsza: być może płyta jest brudna lub mocno porysowana i nasz odtwarzacz nie potrafi jej odczytać. Należy to sprawdzić. Brudną płytę dokładnie wyczyścić i spróbować ją ponownie odtworzyć. Porysowanej płyty trzeba się pozbyć.

Druga: zachodzi prawdopodobieństwo, że laser jest już zużyty, lub zabrudzony.

W takich przypadkach trzeba dostarczyć urządzenie do wyspecjalizowanego serwisu elektronicznego, gdzie zostanie przeprowadzona diagnostyka usterki.

Często zdarza się, że wystarczy dokładne umycie soczewki lasera, oczyszczenie całej mechaniki i ponowna regulacja wszystkich parametrów, żeby przywrócić urządzenie do pełnej sprawności. Jeżeli takie zbiegi nie pomogą, konieczna będzie wymiana lasera.

Trzecia: ta na szczęście jest stosunkowo rzadko spotykana. Może się jednak zdarzyć, że przetwornik uległ awarii i wtedy jedynym ratunkiem jest jego wymiana.

W niektórych odtwarzaczach istnieje możliwość wymiany przetwornika na identyczny z oryginałem, lub taki który należy do wyższej klasy. W tym drugim przypadku nie tylko naprawiamy nasz odtwarzacz, ale od razu go tuningujemy, co może wydajnie poprawić jego dźwięk.

Szuflada odtwarzacza się zacina

Czasem zdarza się, że szuflada chwilami się zacina. Nie chce się otworzyć. Dopiero po kilkukrotnym wciśnięciu przycisku OPEN udaje się ją zmusić do działania. Aż do momentu kolejnej próby otwarcia.

Zazwyczaj w takich przypadkach winny jest któryś z elementów mechanizmu odpowiedzialnego za wysuwanie szuflady, lub styk przycisku sterującego tą funkcją.

Zacinanie się szuflady jest usterką występującą głównie w odtwarzaczach rzadko używanych, lub nieużywanych przez długi czas. Kurz i brud, który gromadzi się na prowadnicach szuflady powoduje opór, lub spowolnione działanie mechanizmu.

Nie należy próbować samodzielnie czyścić mechanizmu szuflady. Można doprowadzić do jego całkowitego zniszczenia. Takimi naprawami powinien zająć się wykwalifikowany technik.

Czasem zdarza się również wyszczerbienie któregoś z kół zębatych wprawiających szufladę w ruch. Zazwyczaj problem dotyczy odtwarzaczy, które są używane często i intensywnie. Należy wtedy rozebrać cały mechanizm wysuwu szuflady i wymienić zużyte podzespoły.

Równie częstą przyczyną zacinającej się szuflady jest zabrudzenie, lub wyrobienie styku w przycisku OPEN/CLOSE.

Zabrudzenie a także utlenienie styku na ogół nie jest usterką trudną. Zazwyczaj wystarczy rozebrać przełącznik i dokładnie go oczyścić. Po ponownym złożeniu i nasmarowaniu powinien działać bez zarzutu jeszcze przez dłuższy czas. Jeżeli jednak styki przełącznika wykazują ślady daleko posuniętego zużycia/uszkodzenia, wówczas najlepszym wyjściem z sytuacji jest całkowita wymiana przełącznika na fabrycznie nowy.

Odtwarzacz zawsze przeskakuje w połowie każdej płyty

To usterka dotycząca odtwarzaczy tylko niektórych firm. Niemal zawsze chodzi o wyszczerbienie koła zębatego w mechanizmie przesuwającym laser nad płytą.

W takich przypadkach konieczna jest wymiana uszkodzonej zębatki a następnie konserwacja i ponowna regulacja całego mechanizmu.

Odtwarzacz „gubi ścieżkę”, przeskakuje w trakcie odczytu różnych płyt

Jeżeli zjawisko występuje zawsze na tej samej płycie, może to oznaczać wadę płyty a nie odtwarzacza. Czasem drobne, ale głębokie rysy na powierzchni odczytu powodują efekt podobny do tego jaki znany jest w gramofonach analogowych. Przeskakiwanie a także mniej lub bardziej wyraźne trzeszczenie.

Jeżeli identyczny efekt występuje na wielu innych płytach oznacza to zużycie lasera. Niezbędna jest wymiana lasera na nowy i ponowna regulacja wszystkich mechanizmów.

Odtwarzacz „zawiesza się” na jednym fragmencie nagrania

Zawieszenie się odtwarzacza w jednym miejscu i ciągłe jego odtwarzanie, niemal zawsze związane jest z wadą płyty. Czasem powodem takiego zachowania jest głęboka rysa na powierzchni odczytu, często jednak chodzi o uszkodzenie odwrotnej strony płyty.

Jeżeli na powierzchni odwrotnej, którą często pokrywa druk z różnymi informacjami pojawi się ubytek takiego nadruku, tworzy się „dziura” z którą laser nie potrafi sobie poradzić. Trafiając na nią zaczyna odtwarzać zapętlony dźwięk. Z takim problemem można próbować poradzić sobie we własnym zakresie, zamalowując flamastrem ubytek. Jeżeli takie działanie nie pomoże, trzeba uznać płytę za zniszczoną.

Odtwarzacz zachowuje się w nieprzewidywalny sposób

Jeżeli odtwarzacz każdorazowo zachowuje się w inny sposób, ale uniemożliwiający jego używanie, może to oznaczać awarię procesora sterującymi wszystkimi funkcjami odtwarzacza.

W takich wypadkach mamy do czynienia zarówno z brakiem odczytu płyt lub jego zacinaniem.

Z wysuwającą się i wsuwającą samoczynnie szufladą. Z samoczynnym przerywaniem odtwarzania i powrotem do początku płyty.

Wszystkie takie objawy są chaotyczne i trudne do przewidzenia.

Awaria procesora należy do usterek poważnych i stosunkowo drogich w naprawie. Niektóre procesory są już niedostępne.  Problem z awariami procesora dotyczy wyłącznie odtwarzaczy stosunkowo nowych, wyprodukowanych po roku 2005.

Odtwarzacz nie chce się włączyć

Jeżeli upewniliśmy się, że odtwarzacz jest podłączony do prądu a mimo to po włączeniu nie działa, wówczas prawdopodobnie wystąpiła awaria układu zasilania.

Zepsuty zasilacz należy wymienić na identyczny z fabrycznym, lub użyć produktu specjalistycznej firmy o takich samych parametrach jak oryginał.

Uwaga ogólna

Z naszego wieloletniego doświadczenia jasno wynika, że odtwarzacze CD klasy PREMIUM (High End i High Tech) są znacznie bardziej czułe na stan i jakość techniczną płyt.

Jeżeli płyta wykazuje pewne drobne niedoskonałości potrafi być „odrzucona” przez odtwarzacz. Im wyższa klasa odtwarzacza, tym częściej takie zjawisko może występować.

Odtwarzacze wysokich klas miewają także problemy z odczytem płyt CD-R i CD-RW.

Nie należy tego traktować jako usterkę. Zarówno CD-R jak i CD-RW są traktowane przez odtwarzacze wysokiej klasy jako nie dość dokładne. W związku w tym albo w ogóle ich nie widzą, albo wielokrotnie gubią ścieżkę.

Zdarza się że jeżeli jednak odczytają taką płytę i zaczną ją odtwarzać, nie reagują na przerzucanie ścieżek (utworów). Każda próba zmiany utworu kończy się zatrzymaniem płyty i wyświetleniem hasła Error.

 

Marek "Maro" Kulesza

 

 

 

Odtwarzacze CD, które niepodzielnie królowały w naszych systemach audio od drugiej połowy lat 80-tych, aż do drugiej dekady XXI wieku, powoli są zastępowane przez nowe standardy.

Kontakt

tel. 797 936 220
mail: audio@iviter.pl
Pl. Konstytucji 5, Neon Instrumenty Muzyczne Warszawa

Serwis:  tel. 22 113 40 88  mail: serwis@iviter.pl

godziny otwarcia : 10.00 - 19.00

“Their Satanic Majesties Request” to bodaj najbardziej niedoceniany album w historii Rolling Stonesów. Do tego stopnia, że przez jakiś czas pomijano go przy okazji wznowień i remasteringów dyskografii tej grupy. I…

Nadal jesteśmy w pamiętnym 1967 roku, który obfitował w niemal niezliczoną ilość doskonałych, interesujących płyt. Większość z nich została niesłusznie zapomniana, ale wydano wówczas również takie, które do dzisiaj…

Jimi Hendrix, człowiek z olbrzymim doświadczeniem studyjnym i scenicznym, ale jako sideman, lub muzyk kontraktowy, postanowił założyć własny zespół. Zespół z którym będzie grał taką muzykę jaką zechce.

Supergrupa CREAM powstała w 1966 roku i składała się z cenionych i niezwykle sprawnych instrumentalistów. Gitarzysta Eric Clapton był wówczas nazywany Bogiem. Perkusista Ginger Baker wytyczał nowe szlaki i metody gry…